Подписывайтесь на наш Telegram-канал с самыми оперативными новостями из стран восточной Европы.

Присяга на верность Румынии

гражданство Румынии присяга Румынии

Сообщений в теме: 930

#1 Палыч

Палыч

    Новичок

  • Пользователи
  • Pip
  • 8 сообщений

Отправлено 01 февраля 2016 - 12:01

Всем добрый день! После томительных 1.5 лет ожидания - вышел в приказ на прошлой неделе!  
Теперь необходимо записываться на присягу. Вопрос состоит в следующем:
Как записаться и где лучше проходить? Являюсь гражданином РФ, прописка и проживание Москва, язык пока не учил. Сколько у меня есть времени на изучение языка?
Понимаю, что язык в 99% надо учить, интересует возможность сдачи в консульстве в России, ну и хотелось бы понять, что случится, если по какой-либо причине, знания языка не хватает - полтора года коту под хвост или есть возможности подтянуть язык и попробовать еще раз?

#2 Игорь

Игорь

    Пользователь

  • Пользователи
  • PipPip
  • 22 сообщений

Отправлено 01 февраля 2016 - 13:14

Конечно есть, только опять через полтора года, как ваш новый приказ выйдет! Причем заново подать документы можно не ранее чем через полгода после неудачной попытки присяги.

#3 Елена

Елена

    Продвинутый пользователь

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 769 сообщений

Отправлено 02 февраля 2016 - 11:19

Почему язык не учили, столько времени было?

#4 Палыч

Палыч

    Новичок

  • ТС
  • Пользователи
  • Pip
  • 8 сообщений

Отправлено 02 февраля 2016 - 12:09

Почему не учил язык? - потому, что на момент подачи документов в начале 2014 года язык нужен был на уровне - здрасьте, до свидания, как зовут ваших маму-папу и зачем вы сюда пришли, а на самой присяге, если верить тому, что пишут на форумах, сдавали чуть ли не хором и без всяких вопросов и собеседований. Да и предполагаемый срок, озвученный посредником, был в районе 2х лет плюс минус, а тут случайно решил проверить как идут дела - и на тебе   Текущую ситуацию с присягой начал посматривать с начала лета, тогда-то и появились сомнения, что все немного поменялось.
Какой алгоритм должен быть сейчас - ждать официальное письмо по обычной почте с приглашением на присягу и затем уже с ним топать в консульство для записи?

#5 Игорь

Игорь

    Пользователь

  • Пользователи
  • PipPip
  • 22 сообщений

Отправлено 03 февраля 2016 - 11:35

Да все верно

#6 Палыч

Палыч

    Новичок

  • ТС
  • Пользователи
  • Pip
  • 8 сообщений

Отправлено 16 февраля 2016 - 14:45

Всем здрасьте. Хотел поделиться информацией, какие примерно вопросы и ответы задают на присяге.
1. Cum vă numiţi? Cum vă cheamă? Cine sunteţi? - Как вас зовут?
Mă numesc .....

2. De unde sunteţi? Unde locuiţi, trăiţi? - Откуда вы?
Acum eu locuiesc în orașul ....., dar m-am născut în regiunea... (Basarabia).

3. Ce vârstă aveţi? Câți ani aveți? Câți ani ai? – Сколько вам лет?
Eu am ..... de ani.

4. În ce anotimp v-aţi născut? – В каком сезоне (времени года) вы родились?
M-am născut în anotimpul ...

5. Care este anul nașterii? Care este data de naștere? Când v-aţi născut? Numiţi/spuneţi anul de naştere al dvs? Din ce an sunteţi? – В каком году вы родились?
Anul de naştere al meu este o mie nouă sute …..

6. Ştiţi, înțelegeți, сunoașteți limba română? – Знаете румынский язык?
Știu. Desigur nu la fel de bine ca strămoșii mei, dar știu limba română.

7. De cât timp, cât timp învățați (studiați) limba română? С какого времени учите румынский язык?
Am început să învăț limba română de aproape un an și jumătate în urmă.

8. Unde și cu cine ați studiat limba? - Где и с кем вы изучал и язык?
Am studiat limba singur, cu profesorul, cu prietenii mei, vorbitori nativi (носителями языка) de limba română. Am studiat acasă, apoi în Moldova, apoi în România.

9. Sunteţi căsătorit, însurat? Aveți soție? Aveți familie, aveți o familie mare? Sunteți căsătoriți de mult timp? Вы женаты, какая у вас семья, вы давно женаты?
Da, eu sunt căsătorit, (însurat). Eu am un copil(i).

10. Câți ani are soția dumneavoastră? Ce fel de profesie, care e profesiea soției dvs? – Сколько лет жене, кто она по профессии?
Soția mea are ..... de ani, profesia soției este ...

11. Ce profesie aveţi? Cu ce vă ocupați? Care este profesia/ meseria dvs? Care este locul vostru de muncă actual? Unde lucrați în momentul de față? În ce domeniu lucrați? - Чем вы заняты? Где работаете?
Eu lucrez ...

12. Câte ore pe zi lucraţi ? Câte zile pe săptămână lucraţi? - Сколько часов в день вы работаете? Сколько дней в неделю вы работаете?
Eu lucrez opt ore pe zi și cinci zile pe săptămână.

13. Cu ce vă ocupați în timpul liber? – чем вы занимаетесь в свободное время
În timpul liber eu discut cu rudele și prietenii mei, citesc cărți, ascult muzică, privesc televizorul, îmi place odihna activă.

14. Aveţi copii? Câţi copii aveţi? Cum vă cheamă fiicele ? Aveți copii mari, câți ani au copiii dumneavoastră?
Am …Numele lor este …

15. Care sunt culorile steagului național? Numiți culorile drapelului româniei, ce știți despre drapelul țării, ce culori are drapelul româniei? Știți ce reprezintă, simbolizează culorile de pe drapelul/steagul României? – Какие цвета национального флага, что они символизируют?
Steagul/Drapelul național este tricolor: albastru, galben și roșu. Culoarea albastră simbolizează libertatea și cerul nostru. Culoarea galbenă simbolizează justiție, culoarea soarelui și aur de câmp. Culoarea roșie reprezintă fraternitatea și sângele patrioților.

16. Ce culoare are peretele,( tavanul)? – Кого цвета стены, потолок?
Peretele are (pereții au) culoarea albă, pereții au culoare deschise.

17. Ce este pe perete (zid)? – Что есть на стене?
În această sală (odaie) pe perete este un tablou (niște tablouri), pe perete atârnă ecranul monitorului, un întrerupător, o priză.

18. Ce zi și ce lună este acum? În ce zi suntem? – Какой сегодня день и месяц?
Astăzi este marți, opt decembrie, două mii cincisprecece.

19. Ce zi a săptămânii este? - Какой сегодня день недели?
Astăzi este marți.

19a. Ce zi va fi, vom avea mâine, poimâine? - Какой день будет завтра?
Mâine va fi miercuri nouă decembrie, poimâine va fi joi, zece decembrie.

19b. Ce zi a fost, ieri, alaltăeri? – какой день был вчера, позавчера?
ieri a fost luni, șapte decembrie, alaltăeri a fost duminică, șase decembrie .

20. În ce dată suntem?/ Ce dată este acum? - Какое число?
Astăzi(acum) e opt decembrie, două mii cincisprezece.

20a. Care din lunile următoare e în anotimpul de vară?- Какие из следующих месяцев есть летнего сезона?

21. Ce lună este acum? / În ce lună suntem? Какой сейчас месяц?
Acum este luna decembrie.

22. Prima lună de primăvară, vară, toamnă, iarnă ?- Какой первый месяц весны?
Prima lună de primăvară, este...( vară, toamnă, iarnă)

23. Ultima lună de primăvară, vară, toamnă, iarnă? - Какой последний месяц…
Ultima lună de primăvară, este...(de vară, de toamnă, de iarnă)

24. Ce lună merge/vine/ urmează după aprilie? – Kакой месяц идет после апреля?
După luna aprilie vine mai.

25. Ce lună este înainte de aprilie, până la aprilie? – Kакой месяц перед апрелем?
Înaintea lunii aprilie este martie.

25a. A câta lună este septembrie, decembrie? – какой по счету сентябрь?
A noua, douăsprezecea lună.

26. În ce anotimp suntem? Ce anotimp este acum? - Какой сейчас сезон?
Acum este anotimpul iarnă.

27. Numiţi anotimpurile anului? - Назовите времена года?
Anul are patru anotimpuri: Iarnă, primăvara, vară, toamnă .

28. Spune-ne, povestiți despre primăvară, despre iarnă… - расскажите о весне, про зиму…
Primăvara aduce viață și bucurie. Natura renaște din somnul iernii. Soarele strălucește pe cerul albastru. Pomii fructiferi dau floare. Păsările cântă frumos. Oamenii lucreză pe ogoare.
Vara este anotimpul cel mai cald. Soarele strălucește pe cerul albastru. Păsările cântă frumos. Natura e verde. Noi mergem la mare sau munte.
Toamna e anotimpul recoltelor. Cerul este acoperit de nori cenușii si plouă. Natură îmbracă o haină pestriță. Suflă vântul, frunzele galbene și roșii cad la pământ.
Iarnă aduce zăpadă, gerul, frigul. Vântul își scimbă des direcția. Soarele straluceste dar nu încălzește . Cel mai mult de iarnă se bucură copiii. E timpul săniilor și schiurilor. Fiecare anotimp are farmecul său.

29. Ce timp/vreme este acum afară? – Какая сейчас погода?
E rece , e frig, e cald, plouă (fără precipitații), ger, ninge slab , vântul își schimbă des direcția, vânt din vest, sud, nord.
Ce prognoză au promis timpului pe astăzi, pe mâine – какой прогноз погоды обещали на сегодня, на завтра?
Au promis căldură, pe a locuri ploi (fără precipitații), vânt din vest, sud, nord, e rece, e frig, gerul, ninge slab, vântul își scimbă des directia.

30. Cînd ninge? Cînd de obicEi plouă des? – Когда идет снег? Когда обычно идет дождь?
Ninge iarna. Plouă, de obicei, toamna și primăvara.

31. Care este naționalitatea dumneavoastră?
Кто вы по национальности? – Eu sunt ..
.
32. Cineva din familia dumneavoastră este un cetățean al României? Cine din rudele dvs avea cetăţănie română? – Кто то из вашей семьи является гражданином Румынии?
Strămoșii mei s-au născut cetățeni ai româniei, (Strămoșii au fost... ).

33. Cine din rudele dumneavoastră a fost români? –Кто из ваших родственников был румыном?
Bunica mei din partea mamei, au nascut în România...

34. Aveți rude apropiate care s-au adresat sau au urmat procedura de obținere a cetățeniei române? - имеете близких родственников, которые обратились или прошли процедуру получения румынского гражданства?
Da, am depus dosarul meu împreună cu ... . ...mea(meu) se pregătește să depună dosarul.

35. Aveți rudă(e) care locuiește sau lucrează în România? Cine din rudele dvs este romăn? – Имеете родственника, который живет, работает в Румынии?
Familia noastră a avut rude apropiate în România până în 1944, apoi legătura cu ei a fost pierdută, întreruptă.

36. Ce v-au povestit strămoşii voştri despre România? – что вам рассказывали предки о Румынии?
Strămoșii mei mi-au povestit o mulțime de lucruri bune despre România. România este o țară cu o istorie și cultură foarte bogată? Cu o natura pitorească, muzica frumoasă, tradiții frumoase, oameni drăguți.

37. Ați fost în România înainte? Ați fost vreodată în România? Вы были раньше в Румынии?
Da, am fost în România. Am fost în orașele ..., etc..

38. Ce știți despre România? – Что вы знаете о Румынии?
România este o țară dezvoltată, europeană și democratică. Forma de guvernământ a României este Republica. Romănia se învecinează cu Bulgaria, Ucraina, Moldova, Serbia, Ungaria. Capitala Romaniei este Bucureşti.

39. Ați fost judecat, condamnat? Ați primit o condamnarea penală? – Вы были осуждены?
Nu am fost judecat, condamnat.

40. De ce doriți să obțineți cetățenie română? Pentru ce vă trebuie cetăţenia română? - Pentru ce aveţi nevoie de cetăţenie română? – Почему желаете получить румынское гражданство?
Vreau să devin o cetățeancă a româniei ca strămoșii mei. Vreau să fiu o cetățeancă al unii țări dezvoltate, europeane și democratice, ca România.

41. Vreți să trăiți în România? Aveți intenția, dorința de a trăi în România? – Хотите жить в Румынии? Имеете намерение, желание - Familia mea să gândeste la asta, probabil,( nu s-a de terminat, hotărât ).

42. Ce părere, impresii aveți despre România? Ce vă place în România? – Что вы думаете о Румынии, что вам нравится?
Am o părere bună despre România. Am fost în România de... ori. România este o țară cu o istorie și cultură foarte bogată. Îmi place natura pitorească, muzica frumoasa, tradițiile frumoase (bogate), oameni drăguți.

43. Aveți o proprietate imobilia(я)ră în România? – Имеете недвижимость в Румынии?
Înca nu am o proprietate imobiliară în România.

44. Când depuneți o cerere de redobândire a cetățeniei română? Când aţi depus dosarul pentru redobândirea cetăţeniei română? Când aţi înaintat dosarul pentru redobândirea cetăţeniei română? – Когда подали досар?
Am depus dosarul meu anul trecut, 2015, înregistrat sub numărul ...
.
45. Sunteţi gată să renunțați (refuzați) la cetățenia anterioară, precedentă (veche)? Вы готовы аннулировать, отказаться от предыдущего гражданства?
În Ucraina, această procedură este foarte complicată. În România este permisă dubla cetățenie.

46. Puteți numi câteva sărbători oficiale (naționale) în România? Când este ziua naţională a României, ziua Constituției? – Можете назвать официальные, национальные праздники Румынии?
La întâi decembrie este ziua Națională a României (începând cu 1918), pe data de opt decembrie este ziua Constituției (proclamată cu 1991), La 26 iunie este ziua Tricolorului, La 29 iulie este ziua imnului național (începând cu 1848)
.
47. Ce înălțime(creștere)aveți? Ce înălțime are vecinul, vecina, are el, ea? Какой рост имеете? Какой рост имеет сосед, он,она?
Eu am înălțime un metru ... de centimetri. El are înălțime aproximativ...

48. Care este adresa dumneavoastră - Ваш адрес?
Adresa mea este: Ucraina, orașul ...., strada ..., casa numărul ..., apartamentul .
..
49. Ce culoare au ochii dumneavoastră? – Какого цвета ваши глаза?
Eu am ... , (ochii mei au culoarea ... ).

50. Cine este președintele României? Cine dirijează, conduce țara noastră?– Кто президент Румынии? Кто управляет, руководит страной?
Claus Iohannis este președintele României.

51. Cine este prim-ministru României? – Кто премьер министр Румынии?
Prim-ministru României este Dacian Cioloș.

52. Ce studii aveți – Какое у вас образование?
Am studii superioara (............)…

53. De ce ați venit aici astăzi? Ce faceți aici astăzi? Care este scopul vizitei dumneavoastră? - Для чего вы сегодня пришли? Какова цель Вашего визита?
Doresc să depun jurământul de credință în fața poporului român. Vreau să devin o cetățeancă a româniei, la fel ca strămoșii mei. Vreau să fiu cetățeancă a unii țări dezvoltate, europeane și democratice, ca România.

54. În ce sunteţi îmbrăcat? –Во что вы одеты (туфли, костюм, свитер,рубашка, брюки, галстук, платье, блузка, юбка)
Astăzi m-am îmbrăcat în costum, o cămaşă, un pulover, pantaloni, o cravată, șosEte. (rochie, bluză, fustă). Cămaşă în pătrăţele, în linii, pestriţă, cu flori, colorată - рубашка в клеточку,в линию,пестрая,с цветочками, разноцветная. Eu sunt Încălțăt în pantofi (bocanci).

55. Spuneți măcar ceva în limba română!

56. Când sărbătoriți ziua Îngerului? - Когда празднуете день ангела?
Eu sărbătoresc ziua îngerului.......

57. De ce faceți griji, vǎ deranjați? - Почему волнуетесь, зачем переживаете?
Este un moment solemn și responsabil în viață.

58. Definiți (explicați) cuvântul patrie? - определите слово Pодина.
Această este satul, regiunea, pǎmântul natal unde m-am născut (sau s-a născut cineva).

59. Câte degete are mâna dvs? Câte degete aveţi la o mână/ la două mâini? - Cколько пальцев на руке?
Eu am la o mână cinci degete/ la două mâini am zece degete.

60. Sunteţi dreptaci? Cu ce(Care) mână scrii? - Какой рукой вы пишите? Вы правша?
Eu scriu cu mâna dreaptă, eu sunt dreptaci.

61. În ce mână e/ţineţi microfonul? – В какой руке у вас есть/держите микрофон?
Eu țin microfonul în mână dreapta.

62. În ce parte şedeţi, stați? - С какой стороны вы сидите? - так я сижу с правой стороны...
Eu stau pe partea dreaptă/ stângă. ( Deci (așa) stau (şed) pe partea dreapta/ stânga)

63. Ce luminează pământul dimineața și ziua? - Что утром, днем освещает землю?
Soarele luminează pământul pe timp de dimineața și zi.

64. Ce luminează pământul seara şi noaptea? - Что вечером, ночью освещает землю?
Luna să luminează pământul în acest timp.

65. În ce anotimp a anului e Crăciunul, în care sezon a anului e Crăciunul? - В какое время года рождество?
Crăciun este iarna.

66. Cînd s-a născut Isus Hristos, Sfântul Nicolae ? – Когда родился Иисус Христос, святой Николай?
Isus Hristos s-a născut la douăzeci și cinci decembrie. Sfântul Nicolae s-a născut la șase decembrie.

67. Cu ce aţi venit în România? Cum a fost drumul, călătoria? – На чем вы приехали в Румынию? Какая была дорога?
Am venit în România cu trenul, drumul a fost foarte lung.

68. Ce distanță este între aceste orașe, pe acest loc? - Какое расстояние между этими городами, местами.
Mi se pare că aproximativ ... (cinci sute de km.)

69. Cu ce viteză a mers, mergea, a condus trenul? – С какой скоростью ехал поезд?
Viteăza trenului a fost de aproximativ optzeci de kilometri pe oră.

70. În care parte este buzunarul la cămășă? Ce culoare are cămașa? - с какой стороны карман на рубашке?
Am buzunar în partea dreapta/stânga. Cămașă are culoare roșie.

71. Puteţi să completaţi documentele, actele în română? - Bы можете заполнять документы на румынском языке?
Da, eu pot să complectez documentele în română.

72. Înţelegeţi (vă dați seama) ce este scris în documente? Ați înțeles ceea ce este scris în documente? - вы понимаете что написано в документах.
Da, înţeleg (în dau seama) ce este scris în documente.

73. V-a plăcut, v-a fost înteresant să învăţaţi limba română? Este greu să învăţaţi limba română? – вам нравилось, было интересно учить язык, трудно учить румынский?
Îmi place limba, mi-a fost interesant să învăț limba strămoșilor mei. Mai sunt și probleme, dar totul se rezolvă. Învățarea limbii române - este interesăntă.

74. Descrieți, povestiți, spune-ne ziua de ieri, spune-ne despre ziua de ieri? Ce ați făcut ieri? - опишите вчерашний день -
Ieri am ajuns în București, cu trenul, împreună cu ... Ne-am cazat în hotel, am servit prânzul si ne-am plimbat prin oraș. Orașul București este un oraș foarte frumos și impresionat.

75. Ce ați văzut în București? - что Вы видели в Бухаресте?
Am văzut Bulevardul Unirii, Piața Constituției, Bulevardul Libertății, Palatul Parlamentului, Splaiul Independenței, Muzeul Național de Istorie a României, străzile vechiului oraș.

76. Care sunt simbolurile naționale ale României? – какие национальные символы Румынии?
Simbolurile naționale ale României sunt : drapelul României, ziua națională a României (din 1918г.), imnul național al României (din 1990г. ), stema țării și sigiliul.

77. Citiți primul rând, linie a jurământului, al doila rând. прочитайте первую строчку присяги, вторую строчку ....

78. Citiți ultimul rând (ultima linie) a jurământului. прочитайте последнюю строчку присяги...
.
79. Citiți penultimul rând a jurământului. прочитайте предпоследнюю строчку присяги...

80. Citiți de la sfârșit spre început, citiți invers. прочитайте сзади наперед, прочитайте наоборот ....

81. Ce fel de animale, păsări domestice cunoasțeți, știți? Ce animalele domestice existǎ? Ce animalele domestice sunt cunoscute pentru dvs? - Каких домашних животных вы знаете?
Animalele și păsările domestice sunt: un porc, un cal, o vacă, un câine, o pisică, un iepure, o oaie, o gâină, o gâscă, o rață.

82. Ce fel de animale, păsări sălbatice cunoști, știți? Ce animale sǎlbatice existǎ? Ce animalele sălbatice sunt cunoscute pentru dvs? - Каких диких животных вы знаете?
Animale și păsări sălbatice sunt: un lup, un hipopotam, o girafa, un urs, un vultur, o vrabie, o țâță, un graur.

83. Ce manânca animalele? Cu ce se hrănesc animalele? Care este hrana animalelor? - Что едят животные? Чем кормят домашних животных?
Animalele mănâncă iarbă, fân, grâu(cereale), legume și altă hrană pentru animale.

84. Aveți animale sau păsări acasǎ?
Da, eu am un motan.

85. Сe spun animalele, cum vorbesc animalele? - что говорят животные, как разговаривают животные?
Nu știu, sincer. Probabil porcul - coviție, vaca- rage(mu-mu), cîinele -latrǎ,(ham-ham), pisica –miaunǎ (meau), cocoşul – cîntǎ (cu cu rigu).
Домашние сельскохоз. животные - animale domestic de fermă.

86. Сei mai mari reprezentanți ai poporului român sunt - величайшие представители румынского народа:
- Ștefan cel Mare, domnitor al Moldovei (a condus între anii 1457 și 1504).
- Carol I (întâi) - (1881—1914) - primul rege al României.
- Mihai Viteazul - domnitor al Țării Românești.
- Mihai Eminescu ( Eminovici) - Cel mai renumit poet român. El a scris «Luceafarul», el s-nascut 15. 01.1850. Ботошань.
- Vasile Alexandri, Ion Creangă, Mihai Sadoveanu – sunt clasici ai literaturii române. -Cel mai important dramaturg român este Ion Luca Caragiale. ("Chirița în Provincie"-спектакль).
- Pictori români sunt Ștefan Luchian, Theodor Aman.
- Compozitori român este – Porumbescu, Enescu.
- Henri Coandă – un academic, inginer al aviației.
- Români sportivi - Nadia Comăneci, Gheorghe Hagi (fotbalist român), Ilie Nastase (tenis), Gabriela Szabo (atletă).
- Dumitru Prunariu este primul cosmonaut român (14,05,1981).

#7 Елена

Елена

    Продвинутый пользователь

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 769 сообщений

Отправлено 16 февраля 2016 - 14:46

Ничего себе вопросов ) если всё будут задавать , то сколько времени нужно чтоб весь отряд на присяге попросить

#8 Игорь

Игорь

    Пользователь

  • Пользователи
  • PipPip
  • 22 сообщений

Отправлено 17 февраля 2016 - 12:07

А им не жалко своего времени! На первом вопросе запнулся, все давай до свидания! Долго не будут панькаться с теми, кто ни бе ни ме на румынском

#9 МАКС

МАКС

    Продвинутый пользователь

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 71 сообщений

Отправлено 17 февраля 2016 - 14:07

О каком времени идет речь! у них работа такая, развелось желающих стать коренными европейцами так докажите, что заслужили это право. Выучить язык- самая малое что можно сделать, а главное бесплатно

#10 Румын

Румын

    Опытный

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 135 сообщений

Отправлено 17 февраля 2016 - 14:12

Просмотр сообщенияМАКС (17 февраля 2016 - 14:07) писал:

О каком времени идет речь! у них работа такая, развелось желающих стать коренными европейцами так докажите, что заслужили это право. Выучить язык- самая малое что можно сделать, а главное бесплатно
Всегда можно найти альтернативу, но да, выучить язык-дешевле

#11 Палыч

Палыч

    Новичок

  • ТС
  • Пользователи
  • Pip
  • 8 сообщений

Отправлено 18 февраля 2016 - 11:10

слышал, что в румынском посольстве Москве меньше задают вопросов

#12 Елена

Елена

    Продвинутый пользователь

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 769 сообщений

Отправлено 02 марта 2016 - 11:35

Привет всем!
Народ, появилась такая информация у тех, у кого указано проживание в Румынии получают приглашение на присягу через консульство.
Когда люди приходят получить визу для поездки на присягу, их начинают гонять по языку и если не владеешь языком, визу не дают и отправляют учить язык.Кто то сталкивался с подобным?

#13 Лиса Алиса

Лиса Алиса

    Продвинутый пользователь

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 279 сообщений

Отправлено 02 марта 2016 - 11:49

Не знаю ничего про вашу информацию, но скажу одно в посольстве Румынии в Киеве, без базового языка на присягу не запишут (отправят домой учить язык).Никто никого не гоняет по языку, никто не требует цитировать Эминеску в оригинале. Достаточно базово рассказать кто я, зачем я тут, что я учу интенсивно язык и хочу записаться на присягу. ВСЕ! Главное показать желание и стремление знать язык.

#14 Стариков

Стариков

    Продвинутый пользователь

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 871 сообщений

Отправлено 02 марта 2016 - 11:50

Хорошая новость для помогающих решить присягу тем, кто без языка и у кого проживание за границей указано. Сейчас цены еще поднимут. В Россию виза не нужна

#15 Палыч

Палыч

    Новичок

  • ТС
  • Пользователи
  • Pip
  • 8 сообщений

Отправлено 02 марта 2016 - 11:52

Сразу на входе консульства сказали, что без знания языка никакой визы не выдадут. Сказали что смысла ехать на присягу без знания румынского нет

#16 Елена

Елена

    Продвинутый пользователь

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 769 сообщений

Отправлено 02 марта 2016 - 11:53

Обидно. Еще год назад всем было начхать на знание языка...А теперь учить

#17 Елена

Елена

    Продвинутый пользователь

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 769 сообщений

Отправлено 02 марта 2016 - 12:05

Еще вопрос,могут ли аннулировать досар после первой неудачной присяги?

#18 Гораций

Гораций

    Опытный

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 312 сообщений

Отправлено 02 марта 2016 - 12:06

Просмотр сообщенияЕлена (02 марта 2016 - 12:05) писал:

Еще вопрос,могут ли аннулировать досар после первой неудачной присяги?
Если досар аннулировали, все, через 6 месяцев по новой подавать, халява закончилась.
Раньше в консульствах хоть могли, сказать подучи язык и приходи снова сдавать присягу, то теперь все, лафа ушла.

#19 Ник

Ник

    Пользователь

  • Пользователи
  • PipPip
  • 11 сообщений

Отправлено 02 марта 2016 - 12:08

Где сдается гарантированная присяга: в консульстве по прописке или в Бухаресте?
С личным присутствием или без?
Спасибо всем, кто ответит!

#20 Гораций

Гораций

    Опытный

  • Пользователи
  • PipPipPip
  • 312 сообщений

Отправлено 02 марта 2016 - 12:26

Просмотр сообщенияНик (02 марта 2016 - 12:08) писал:

Где сдается гарантированная присяга: в консульстве по прописке или в Бухаресте?
С личным присутствием или без?
Спасибо всем, кто ответит!
Пишите в личку



Ответить



  



Темы с аналогичным тегами гражданство Румынии, присяга Румынии